• blog.pozaschemat@gmail.com
Znasz się na wszystkim ?

Znasz się na wszystkim ?

“Głupie myśli ma każdy, ale tylko mądry je przemilcza”.

To myśl Wilhelma Buscha, niemieckiego autora satyrycznych wierszowanych opowiadań kreskowych, uważanego za praojca komiksu. Zawiera ona w sobie, moim zdaniem, głęboką mądrość.

Większość z nas, jak nie wszyscy, mamy w sobie takie przekonanie, które ciężko czasem wyplenić, że nasze postrzeganie świata, ludzi, Boga, dobra, zła itp. to miara sama w sobie, miara wszystkiego. Nasza bezbrzeżna mądrość, znajomość absolutnie każdego tematu i posiadanie opinii na każdą możliwą kwestię są niekiedy porażające. I żeby było jasne, mówię również o sobie.  Bo ile razy wam się zdarzyło słuchając kogoś opinii mówić w głowie coś w stylu “Ale on/ona głupoty gada. Ja wiem, że jest inaczej!”? Ta wszechwiedza jest chyba w każdym z nas, ale na szczęście możemy ją kontrolować.

Dlatego spróbujmy czasem więcej słuchać niż mówić pamiętając, że ktoś o odmiennej opinii czy poglądzie może niekoniecznie się myli, ale patrzy z innego punktu widzenia i ma za sobą inne doświadczenia. Myślę, że ogromnie warto się momentami wycofać, zamilknąć i nastawić uszu na piękno różnorodności jakie oferuje nam otaczający świat.

0