• blog.pozaschemat@gmail.com
W Ferworze Dialogu, czyli nowy podcast !

W Ferworze Dialogu, czyli nowy podcast !

Stało się. Nareszcie. Nowy projekt, który realizujemy razem z przyjacielem Pawłem, ujrzał już światło dzienne. Dlatego bardzo Was zapraszam do słuchania naszego podcastu – W Ferworze Dialogu, w którym rozmawiamy o sprawach bardziej lub mniej ważnych z dwóch różnych perspektyw. Paweł, jako niewierzący, i ja, jako osoba wierząca, będziemy dyskutować na różne tematy, zarówno te związane z Kościołem oraz wiarą jak i te, które dotyczyć będą po prostu otaczającej nas rzeczywistości. Z technicznych rzeczy, odcinki będą się pojawiać co tydzień w okolicach weekendu na YouTubie. Śledźcie też naszego Facebooka, gdzie również będzie się działo.

O tym o co w tym chodzi, co chcemy osiągnąć i co przekazać będziemy opowiadać szerzej w pierwszym odcinku. Natomiast tutaj chciałbym co nieco o dialogu, czyli tej wartości, która nam przyświeca tworząc W Ferworze Dialogu.

Dialog to oczywiście nie agitacja. Nie chodzi nam o to, żeby zwerbować jak najwięcej zwolenników moich czy Pawła poglądów. Chcemy stworzyć taką przestrzeń, gdzie pomimo różnic, czasem nawet znacznych, będzie można porozmawiać na nawet najbardziej kontrowersyjne tematy. I nie tylko się z szacunkiem wysłuchać, ale i znaleźć choćby nić porozumienia i zrozumienia zarazem. Nie będziemy zaczynać dialogu od takiego stanowiska, gdzie z góry skazujemy jakąkolwiek rozmowę na niepowodzenie. Fundamentem naszego podcastu jest słuchanie siebie nawzajem, co ma nam umożliwić to wzajemne zrozumienie, a jednocześnie sprawić, że będzie to ciekawa i żywa rozmowa. Pomimo naszych różnic wiele nas łączy i przekonacie się, że w kwestiach, w których teoretycznie powinniśmy być w opozycji do siebie, będzie nam chodzić de facto o to samo. Jednocześnie nie będzie to monolog na dwa głosy, a miejsce różnorodności opinii.

Z perspektywy osoby wierzącej, dialog z osobami niewierzącymi (czy inaczej myślącymi) nie jest opcjonalny. Bo zamykanie się w Kościele jak w oblężonej twierdzy oznacza zrezygnowanie z tego misyjnego wymiaru Kościoła, który został nam „zlecony” przez Jezusa. Rzecz w tym, by tę rozmowę podejmować, wsłuchując się w głosy przeciwne. Wsłuchując się w ten inny punkt widzenia i emocje jakie za tym idą. I nie chodzi o łagodzenie przesłania Ewangelii. Wierzę w to głęboko, że najlepszą “bronią”, nie do walki, a do szukania zgody jest dialog. Wtedy nie będziemy w ferworze walki obrzucać się epitetami, tylko W Ferworze Dialogu szukać wspólnego celu, który będzie nas łączył, a nie dzielił.

Pierwszy odcinek już w tę niedzielę, stay tuned !

0