• blog.pozaschemat@gmail.com
(Samodzielnie) myśleć !

(Samodzielnie) myśleć !

“Aktem najwyższej odwagi wciąż pozostaje samodzielnie myśleć. Głośno”. 

Jakże prawdziwe i wydaje się, nadal aktualne jest to zdanie autorstwa Coco Chanel. Osobiście uważam to za jeden z największych problemów dzisiejszych czasów (zapewne tak było i kiedyś), w tym naszego kraju, który jest pełen kłótni, wzajemnego szczucia i dzielenia się na “lepszych i gorszych”. Samodzielne myślenie często jest rozumiane jako narzędzie do wywyższania się bądź po prostu do walki. Ile to razy słyszałem czy widziałem w internecie takie “dyskusje”, które wcale dyskusjami nie były, a jedynie obrzucaniem się nawzajem swoją “wszechwiedzą” (o której pisałem jakiś czas temu). Myślę, że pokazuje to jedynie lichy poziom kultury i – no właśnie – de facto brak samodzielnego myślenia. Czemu? 

Dlatego, że ten cytat z Coco Chanel rozumiem jako zachętę do szukania prawdy wszędzie, czyli w każdym człowieku. Sam mam wielu znajomych i przyjaciół, którzy z Kościołem nie mają za wiele wspólnego lub wcale, a od których mogę się uczyć chrześcijańskiego życia, a dokładnie zwykłej ludzkiej dobroci, która przecież nie jest jedynie chrześcijańską domeną (na szczęście). Dlatego samodzielne myślenie rozumiem jako myślenie nie zawsze tak samo oraz jako otwartość umysłu, dzięki której nie uzależniam się od siebie, czyli swoich przyzwyczajeń, swoich utartych schematów czy w końcu swoich uprzedzeń. Nie zamykam się wtedy na nowe i inne oraz szukam choćby tej małej części dobra tam, gdzie może nie spodziewałbym się jej znaleźć. 

I znowu, tu nie chodzi o to, żeby porzucać swoje wartości. Chodzi o to, że prawda jest w każdym człowieku, którego spotykamy, bez wyjątku. Odwaga, o której mówi Coco Chanel to odwaga brania również od tych, z którymi się nie zgadzamy. Rzeczywiście taki człowiek jest z pewności odważny i (samodzielnie) myślący. 

0